Nebankovní půjčky BrnoBlog

Riziko krátkodobých úvěrů, tzv. mikropůjček

Věřím, že většina z nás se již někdy setkala s termínem - mikropůjčka. Jedná se v zásadě o půjčku menšího obnosu prostředků na velmi krátkou dobu, a to v rámci dnů či maximálně týdnů, kdy se neuvádí úroky ani RPSN, pouze konečná částka, která se musí vrátit poskytovateli neboli věřiteli.

V zásadě tento model vypadá na první pohled velmi výhodně, protože rozdílové částky jsou ve stovkách korun. Nicméně, jak bylo napsáno výše, neuvádí se úroková sazba ani RPSN - tedy roční procentuální sazba nákladů. Velký problém nastává ale právě ve chvíli, kdy mají být prostředky vráceny. Zde může býti spotřebitel ve výsledku velmi překvapen, pokud se zpozdí byť o jediný den. Pravdou je, že významnější společnosti dávají svým klientům delší čas na opožděnou platbu, ale opět se jedná maximálně o jednotky dní.

Můžeme si ukázat modelový příklad, např. při půjče 3.000,-Kč na 1 týden jeden z významných a velmi mediálně známých poskytovatelů požaduje navrácení částky 3.294,-Kč, tedy téměř 10% za týden. Pokud však chce žadatel prodloužit dobu splatnosti o další 1 týden, je možné uskutečnit za 294,-Kč, to znamená, že při půjčce 3.000,-Kč bude požadovat společnost vrátit 3.586,-Kč za dva týdny. Tedy téměř 20% za dva týdny. A to se nebavíme o sankcích za prodlení atd. Např. u námi zmíněné společnosti je pokuta za zpoždění 7 dní 300,-Kč. Tento modelový příklad vychází z velmi mírné varianty.

A musíme si upřímně říct, že v drtivé většině případů je mikropůjčka pouze vytloukání klínu klínem. Naprosto rozumíme tomu, že před výplatou se tato varianta zdá velmi příjemná, rychlá a výhodná. Bohužel však, naše vlastní zkušenosti z jednání se zklamanými klienty říkají, že ne vždy to, co na první pohled vypadá přívětivě a výhodně, tak nakonec také je. Výhodou této varianty je pouze to, že se stačí zaregistrovat u poskytovatele a po pár kliknutí na internetu máte do pár minut půjčku k dispozici. Nicméně, je to velmi malá výhoda oproti tomu, jaké následky mohou vzniknout při takto neuváženému kroku. 

Zoufalí lidé dělají zoufalá rozhodnutí. To je již pravda odvěká. Ale pokud máte opravdu finanční potíže, zkuste se na pár chvil zastavit, v klidu se posadit a popřemýšlet nad řešeními problémů. Věřte tomu, že těchto pár minut či hodin vám v budoucnu může ušetřit nemalé prostředky. Vřele doporučujeme zamyslet se nad celkovou částkou, kterou potřebujete na vyřešení finanční situace, která nastala. Zvažte, zda je pro vás lepší tlačit tu kouli problémů před vámi či tento problém jednou pro vždy vyřešit, byť vyšším úvěrem, ale s jasně stanovenými podmínkami, které znáte dopředu a který si můžete nastavit dle vašich možností.

Za naši společnost můžeme doporučit několik řešení situace. Ať už je to řešení exekucí, konsolidace půjček či poskytnutí spotřebitelských/podnikatelských úvěrů, které jsou řešeny přesně na míru vašich potřeb. Vždy víte, s kým jednáte, jaká je roční úroková sazba, RPSN, kolik zaplatíte nad rámec jistiny. Splátky lze nastavit na delší dobu tak, aby vaše měsíční zatížení bylo co nejmenší. Nemusíte tak každý nový měsíc přemýšlet, u které společnosti si ještě můžete či nemůžete půjčit malý obnos peněz. Je to krysí závod, který neprospívá vám ani vašemu okolí.

Bc. Martin Matela, CEO

LENDERS, a. s.


Zpět na všechny články