Nebankovní půjčky BrnoBlog

Půjčky na vánoční dárky. Pomoc nebo past?

Znáte tuto každoroční situaci: obchody ještě ani nestihly vyklidit police plné velikonočního zboží a pomalu na vás útočí reklamy se zbožím vánočním a předvánoční slevy. Tento článek je psán na začátku října a již teď máme možnost nákupu vánočních dárků na splátky, s odloženou platbou, dovozem až pod stromeček, bez DPH, černé pátky s obřími slevami, atd. Jednoduše nastává to, pro mě, jedno z nejhektičtějších a nejstresovější období v roce. Vánoce klepou na dveře. Jak se s tím popasovat?

V zásadě se domnívám, že existují 3 skupiny „Jak vyřešit vánoční dárky“ lidí. V prvním případě skupina, pro mě zcela nepochopitelná, kupující dárky po celý rok, kdy je bedlivě schovávají různě po bytě či domě a slavnostně se s dárky vytasí absolutně bez stresu až ve vhodný okamžik, tedy 24.12. Vážně obdivuji lidi, kteří po celý rok dokáží myslet takto dopředu a postupně schraňovat jednotlivé dílky do skládačky jménem Vánoce.

Ve druhé skupině jsou lidé, kteří sice neřeší dárky postupně, ale přeci jen si uvědomují, že nějaké dva tři měsíce před oním „dnem“ je potřeba jednat, tudíž pomalu sledují různé výhodné akce v jednotlivých obchodech, sledují zboží a ceny na internetu, pečlivě vybírají, možná také postupně sbírají informace o jednotlivých přáních svých blízkých a nakonec také vcelku bez stresu celou situaci vyřeší pár nákupy, ať již fyzicky v obchodech či z pohodlí domova na internetu. Opět mohu pogratulovat všem, kteří zvládají tuto „taktiku boje“ s Vánoci. Ušetřené nervy, čas, ale i peníze mohu jen závidět. Bohužel, ani v této skupině se zcela nevidím.

No a ta třetí skupina lidí je jasná, 360 dní v roce nemá na mysli nějaké Vánoce a posledních pár dní před Štědrým večerem se společně ve vysokém stresovém tempu vydávají do útoku na poloprázdné regály jednotlivých obchodních center, zjišťujíc, že 24.12. většina obchodů již nemám otevřeno, v lepším případě má, ale stav zboží je někde na 5% běžného sortimentu. Popř. na internetu červeně podlitými oči čtou upozornění, že vybraný e-shop není schopný ve stanoveném termínu zboží dodat, neb doručovatelé rozvážejí balíčky lidem, kteří byli chytřejší a rychlejší, popř. stav skladů odpovídá pozdnímu ročnímu datu. Nakonec celou situaci zachraňují v dobré vůli otevřené vinotéky či benzínové pumpy, kde se dá koupit alespoň láhev, cigarety, a další zřejmě ne úplně vánoční dárky.

Co ale mají společné všechny tři výše zmíněné skupiny je to, že na dárky je potřeba mít také dostatečný obnos peněz, pokud tedy nejste umělecky zdatní a dárky dokážete vyrobit svépomocí, např. něco vyřezat či namalovat. Proto je potřeba kromě plánování nákupu myslet také na finanční plánovaní. Věřím tomu, že první skupina lidí, o které jsem psal, postupně nakupuje dárky z výplaty či z nějakého rozdílu mezi svými příjmy a náklady. Druhá skupina na tom také nebude až tak špatně, vždy může využít nějaké z nabídky finančních služeb, jako jsou bankovní či nebankovní půjčky, odložená platba či koupě na splátky. Ve třetím případě hrozí spadnutí do pasti mikropůjček a řešení problémů na poslední chvíli, která, jak víme, nejsou v drtivé většině případů tím správným řešením.

Pokud bych mohl já osobně doporučit, určitě se snažte myslet dopředu a např. tvořte nějakou rezervu či fond na Vánoce, pokud se chcete těmto řešením vyhnout. V případě, že nemáte možnost rezervu vytvořit, zvažte koupi na splátky, ale buďte velmi obezřetní. Toto může být také „cesta do pekel“. Splátky bez navýšení, nulová úroková sazba, a další lákadla, která slýcháváme, většinou mají skrytá „ale“, o kterých nás poskytovatelé prostřednictvím prodejců neradi informují. Bodejť by také informovali, když mají mnohem větší ohodnocení, pokud prodávají zboží na splátky.

Zvažujete-li honosnější Vánoce a např. dlouho odkládaný nákup většího množství či dražší elektroniky, nebo chcete spojit Vánoce s menším projektem na předělání nemovitosti, určitě zvažte možnost úvěru, kterým můžete vyřešit dva problémy najednou. Tato varianta samozřejmě neplatí pro třetí skupinu. Pokud už se dostanete opravdu do fáze, že musíte využít externí zdroje a nemáte vytvořenou rezervu, důkladně se informujte o nabízených možnostech finančních služeb, skryté poplatky v rámci nákupu na splátky, úroky, termíny, popř. poplatky za odloženou platbu, atd. Díky spotřebitelskému úvěru máte alespoň jasně dané smluvní podmínky a můžete si naplánovat platby, resp. propočítat si, jak vysoký úvěr si můžete dovolit vzhledem k vašim příjmům a kolik vás budou Vánoce každý měsíc stát.

Pakliže jste ve fázi, že stojíte před rozhodnutím pár dní před Štědrým dnem, nemáte dárky, nemáte čas na řešení, ale hlavně nemáte finanční prostředky, zkuste se na chvíli zastavit a uvědomit si, že zbrklé a iracionální řešení sice zachrání jeden z nejvýznamnějších dní v roce, ale může vám pokazit těch dalších 364 dní, kvůli tomu, že se dostanete do dluhové pasti. Dám vám malou radu, pokud v této situaci budete, vyřešte to třeba tak, že pod stromeček svým blízkým dáte přání s imaginárním dárkem, třeba jako kresba či vytištěný obrázek z internetu, užijte si slavnostní den se vším všudy, počkejte dva týdny a dárky kupte s výraznou povánoční slevou. Třeba nenajdete stoprocentně ten požadovaný dárek, ale zachráníte nejen situaci, ale i sebe. Proto prosím, více času dejte do plánování než do jednání.


Zpět na všechny články